Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Ako zmäkčiť tvrdú vodu

Ako zmäkčiť tvrdú vodu je problém ktorý rieši väčšina domácností na Slovensku. tzv. Tvrdá voda v sebe obsahuje väčšie množstvo rozpustených solí, minerálov, vápnika a horčíka. Tvrdosť vody sa hodnotí podľa stupnice: Mäkká, stredne tvrdá, tvrdá a veľmi tvrdá voda.

Na obrázku nižšie nájdete orientačnú mapu tvrdosti vody na Slovensku.

Mapa tvrdosti vody na Slovensku

Tvrdá voda so sebou prináša aj rôzne nežiadúce pôsobenie hlavne vo vodovodných rozvodoch, potrubí, domácich elektrospotrebičoch ako je práčka, varná kanvica, umývačka riadu, kávovar, ohrievače vody (bojlery) a pod., kde sa jej pôsobním vytvára a usádza vodný kameň. Tým sa znižuje účinnosť spotrebičov, zvyšuje sa spotreba elektrickej energie, spotreba čistiacich prostriedkov, znižuje sa ich životnosť a pod.

Pokiaľ ide ale o vodu na pitie a varenie, znižovanie tvrdosti odporúčame, len keď je tvrdosť extrémne vysoká. Tvrdá voda totiž obsahuje viac vápnika a horčíka, ktoré sú nevyhnutné pre kosti, srdce, cievy a sú nutné pre správne fungovanie svalov a nervov.

Rýchle a jednoduché zmeranie tvrdosti vody je možné pomocou napr. testovacích prúžkov.

Ako riešiť problém s tvrdou vodou?

Možností ako zmäkčiť tvrdú vodu je viac a tu sa pozrieme na niekoľko spôsobov.

  • Ak chcete použiť jednoduché a ekonomické riešenie na zmäkčovanie vody zamerané skôr na veľké domáce elektrospotrebiče ako je práčka, umývačka riadu a pod. môže byť pre Vás vhodným riešením X-ball guľa. Táto guľa sa vloží do umývačky riadu alebo práčky spolu s bielizňou, resp. riadom a spotrebič sa štandardne ďalej používa. Pracia gulôčka pracuje na galvanickom princípe a fyzikálnym pôsobením zabraňuje tvorbe vodného kameňa a zároveň rozpúšťa už existujúci vodný kameň. Okrem toho Vám pomôže znížiť náklady na prací prášok až o 30%. Viac informácií o X-ball nájdete tu.

pracia_gula_fungovanie

  • Ak chcete zabrániť tvorbe vodného kameňa v menších kuchynských elektrospotrebičoch ako je varná kanvica na vodu, kávovar, žehlička a pod., môžete na to použiť vodný filter, ktorý odstráni tvrdosť z pitnej vody. Prefiltrovanú vodu potom jednoducho použijete v prístrojoch a ochránite ich. Navyše takto upravenú vodu pomocou vodného prietokového filtra DIONELA, alebo prenosnej filtračnej kanvice OASA môžete používať aj na bežné pitie, prípravu nápojov aj na varenie.

 

Filter na vodu OASA - set

 

  • Komplexným účinným a efektívnym riešením pre zabránenie tvorby vodného kameňa je ionizátor vody IPS, ktorý zabraňuje tvorbe vodného kameňa vo vode, zabraňuje korózii a zároveň napomáha pri ich odstraňovaní. Toto zariadenie síce reálne neznižuje tvrdosť vody, ale fyzikálnou úpravou vody (ionizáciou) zabraňuje tvorbe vodného kameňa. Vhodný je na použitie v domácnosti, rodinnom dome aj vo firemných prevádzkach. Zariadenia IPS sú určené aj na úpravu pitnej vody a ionizovaná voda má navyše blahodárne a pozitívne účinky na ľudský organizmus. Životnosť zariadenia IPS je minimálne 10 rokov. IPS nielen zabraňuje tvorbe nových usadenín vodného kameňa, ale tiež účinne odstraňuje existujúce staré vrstvy. Bližšie informácie o ionizátore vody IPS nájdete TU.

ionizátor pitnej vody IPS BlueLine